Aile

AİLE FOTOĞRAF ÇEKİMİ NASIL OLMALI ?

Güneş dışarıda ışıl ışıl parıldıyor, belki de kış gelmeden güneşin tadını çıkaracak sayılı günlerimiz kaldı. Kışa girmeden, geçirdiğiniz mutlu yazın hatırası olması için bir aile fotoğrafı çekmek istemez misiniz?

Aileler ve kalabalık grupları fotoğraflamak her zaman zorluklarla beraber gelir. Herkesin en iyi göründüğü anı yakalamak, herkesi moda sokmak ve poz verdirmek kesinlikle gerçek bir mücadele. Size genelde kullanılabilecek birkaç pratik yöntemi anlatmaya çalışacağım.

1-      Küçük gruplar kullanın
Aile portresi basitçe büyük bir grup içindeki küçük gruplardan oluşur. İkili ve üçlü bu grupları aile çekimlerinizde bir araya getirin. Böylece herkesi bir anda çekmeye çalışmamış olursunuz. Zira fotoğraf çektirmek için bir araya gelmiş mutlu ailelere istediğinizi yaptırmakta çok zorlanabilirsiniz.

2-      Kademeler aklınızdan çıkmasın

Grup fotoğrafları çekerken en önemli etmenlerden biri objelerinizin kademeler halinde bulunmasıdır. Bazı yüzleri diğerlerinden daha yukarıda kadraja almak fotoğrafınızı daha samimi ve doğal gösterecektir. Bunun için etraftaki kaldırımdan, merdivenden ya da yükseklik yaratacak bir şeylerden faydalanabilirsiniz.

3-       Renkli düşünün

Grup çekimlerinde renk koordinasyonu hiçbir zaman zaruri olmasa da, fotoğrafın genelini iyi yönde etkileyecektir. Öznelerinizin ‘parlak’, ‘koyu’ ve ‘pastel’ gibi çeşitli renklere sahip olmasını sağlayın. Böylece daha düzenli ve gözü yormayan fotoğraflar çekebilirsiniz.

4-      Işığı göz önünde bulundurun ancak ışıkla kafayı bozmayın

Tüm gözler görünür durumdaysa ve yüzler eşit ölçüde aydınlanmışsa, daha fazla uğraşmayın, basın deklanşöre. Zira 1nci ipucunda da dediğim gibi, herkesi bir daha o şekilde yakalayamazsınız.

5-      Gölge bulun!

Eğer güneş akşam geç vakitlerde batmıyorsa, saat 5’e kadar güzel bir yan ışık için beklemek durumundasınız. Eğer bu vakitten önce çekmeye mecbur kalmışsanız gölgelikler bulun, binaların gölgede kalan yanları ya da bir ağaç sert güneş ışığının etkisini azaltacaktır. Yine de fotoğrafı güneşte çekmeye mecbursanız “Sert Güneşte Fotoğraf Çekme İpuçları” yazımıza göz atabilirsiniz.

6-      Çabuk hareket edin

Grubunuzun kalabalığına istinaden, çekimden önce grup fotoğrafınızın bir taslağını çıkarmanız size  oldukça yardımcı olacaktır.  Fotoğrafınızda ne kadar fazla insan bulunuyorsa o kadar kısa sürede fotoğrafınızı oluşturmalısınız. Taslak oluşturmak aslında ne istediğinizi anlamakla alakalıdır, ondan sonrası basitçe pozlamakla ilgilidir.

7-      Eğlenceli ve spontane olun!

Aileleri yürürken, dans pozisyonunda, kol kola bağlanmışken ya da havaya zıplamışken fotoğraflamayı düşünün. Bu tarz fotoğraflar tüm bireylerde gerçek ve samimi bir ifade oluşturacak ve grubunuzun mutlu ve ilgili olmasını sağlayacaktır. Ayrıca herkes kameralara poz vermek için yaratılmamıştır. Kamera karşısında gerilen aile bireylerini de böylelikle eğlenceli bir havaya sokabilirsiniz.

8-      Arka plan olayı

Grubunuz ne kadar büyükse arka planı eleme şansınız bir o kadar düşük olacaktır. Fonu, çekim açınızı değiştirerek olabildiğince basitleştirmeye çalışın. Fotoğrafı yerden ya da grubunuzun tam tepesinden çekmeniz arka planı yeterince eleyecek ve grubunuzu oldukça öne çıkaracaktır.Birçok fotoğrafçı zamanını ailenin ne istediğini sorarak harcar. Öncelikle daha sıradan kareler mi yoksa daha resmi fotoğraflar mı istedikleri hakkında genel bir kanıya varın. Ailenin nasıl bir fotoğraf istediği hakkında genel bir fikriniz olduğu sürece, harika bir poz yakalamanız işten bile değil.