Fotoğraf Çekimi Püf Noktaları(Dergi Röportajım)

Fotoğraf çekimlerinde ne gibi temalar çalışıyorsunuz?

Fotoğraf çekimlerinde tema kullanmayı çok seviyorum. Bu noktada önce kişilerle tanışıp onların tarzlarını ve kişiliklerini anlamam gerekiyor.

Konsept, kişilere göre belirlendiğinden aklınıza gelebilecek her şey olabilir. Tarihten herhangi bir dönem, bir sinema filmi ya da herhangi bir kitaba ait unsurlar işlenebilir. Ayrıca kişilerin hayatlarındaki önemli objeler de çekime dahil edilebilir.

Bu işten karşılıklı keyif almamız gerekiyor. Duygu, fotoğrafa tüm haliyle yansıdığından, kişilerin kendisini ve rahat ve mutlu hissetmesi benim için en önemlisi.

İnsanlar ne gibi isteklerle geliyorlar?

Konsept için kurgulanmış bir çekim yapıyor olsak bile, genelde kişilerin benden isteği tek şey doğal fotoğraflar oluyor. Sevgilerinin fotoğraflara en doğal haliyle yansımasını ve sonsuza kadar o şekilde hatırlanmasını diliyorlar.

Mekana birlikte karar veriyoruz. Kıyafetler konusunda ise renkler için önerilerde bulunabiliyorum, ancak benim için önemli olan kişilerin kendisini en iyi hissettiği kıyafetler içinde olmasıdır.

Düğün fotoğraf çekimlerindeki püf noktaları 

Düğün fotoğraf çekimi yapmak isteyen çiftlerin ne kadar süre önceden çekimi planlamaları gerekiyor?

Düğün tarihi belli olan çiftlerin birlikte çalışmak isteyeceği fotoğrafçılarla bir an önce görüşmesinde fayda var. Tarih 1 sene önceden olsa bile araştırmaya başlamak gerekiyor. Çünkü en özel gününüzden geriye kalan belgeler fotoğraf ve videodur. Dolayısıyla çalışmak istediğiniz fotoğrafçıyla mümkün olduğunca erken görüşülmesini öneririm. O fotoğrafçının günü dolduğu takdirde dış çekimi düğün öncesi ya da düğün sonrası yapıyor olsak da; kuaför, gelin alma, ilk dans gibi sadece o güne özel anları başka bir gün fotoğraflamak mümkün olmuyor.

Fotoğraf çekimi düğünden önce mi, düğün esnasında mı, yoksa sonra mı yapılmalı?

Hepsinin ayrı ayrı avantajları var. Benim en çok önerdiğim dış mekan çekimini başka bir gün yapıp, düğün günü de kuaför, gelin alma ve ilk dansı fotoğraflamak oluyor.

Dış mekan çekimini düğün öncesi ya da sonrası yapıyor olmak büyük rahatlık. Dilediğimiz saatlerde,  istediğimiz mekanlara giderek gerçekleştirebiliyoruz çekimi.

Düğün gününün heyecanı ise başka bir gün olmuyor. Yüzünüzdeki heyecan, mimikleriniz bile farklı oluyor. Aile ve arkadaşlar düğün gününe hazırlık yapıyor ya da mekan sadece düğün günü sizin için hazırlanıyor. Dolayısıyla o günde de fotoğraflanmaya değer yüzlerce belgesel fotoğraf çekiliyor.

Düğün mekanındaki çekimler mi, yoksa açık hava fotoğraf çekimleri mi tercih ediliyor?

Eğer hava güzelse tabi ki açık mekan fotoğraflarını öneriyorum. Doğal ışık ve ortamda bulunmak fotoğrafı çekilen kişiyi rahatlatıyor. Eğer hava yağışlı ise, kapalı mekanları tercih ediyoruz. Bu durum genelde çiftleri endişelendirse de artık doğal ışık alan şık mekanlar bulabiliyoruz.