Cast

CAST AJANS NEDEN ÜCRET ALIR ?

Cast ajansları neden ücret alır?” sorusu her zaman sorulan bir sorudur ve cast ajansların ücret alması en çok merak edilen bir konudur.

Kurumsal bir yapıya sahip olan profesyonel cast ajansları, üyelerine taahhüt etmiş oldukları hizmetleri taahhüt süreleri boyunca doğru bir şekilde yerine getirebilmeleri ve gerekli eğitimlerin verilebilmesi için ücret almak zorundadırlar. Bunların sebepleri ile ilgili olarak sizleri en doğru şekilde aydınlatmaya çalışacağız. Dikkatli bir şekilde makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Profesyonel cast ajansları kayıt, fotoğraf, video ve audition çekimleri yaparak oyuncu adayını cast havuzu için hazırlarlar. Oyuncu adaylarının üyelik süreleri boyunca sunumlarını gerçekleştirerek gerekli yönlendirmeleri yaparak yapımcı – oyuncu arasındaki iletişim ve ödeme koordinasyonunu gerçekleştirirler. Bu aşamalar esnasında ilk hazırlık esnasındaki fotoğraf çekimi, fotoğrafların düzenlenmesi, setcart hazırlanması ve sunum için yapılacak masrafları oyuncu adayına aittir.

Cast ajansları yapım firmalarının istekleri doğrultusunda en doğru oyuncuya bulmakla mükellef olduklarından dolayı yukarıda belirttiğimiz tüm çalışmaların ve fazlasının yapılması hizmet standartları gereği zorunludur. Profesyonel fotoğraf çekimi yapılmayan oyuncu adayının sunumları profesyonel olmayan fotoğraflarla ve amatör videolar ile yapılamazlar, yapılsa bile ciddiye alınmazlar. Ayrıca çalışması yapılan oyuncu adayının bilgileri düzenlenerek internet sitesinde de yayınlanmaya başlar.

 “BAZI AJANSLAR KAYIT ÜCRETİ ALMIYOR VE İŞLERDEN KESİYOR”

Evet. Bazı ajansların çalışma koşulları farklı olabiliyor. Örneğin bir ajans, kayıt esnasında herhangi bir ücret alınmayıp proje görüşmesinden hemen önce oyuncu adayından bu ücret talep edilebiliyor veya farklı bir ajans, kayıt ücreti yerine oyuncu adayının ağır şartlara sahip sözleşmeler imzalaması sağlanıyor ve gittiği ilk 3 işe ücretsiz gitmesi için zorlanıyor. Bu ilk bakışta mantıklı görülebilir fakat bu projelerin geneli yüksek bütçeli projeler olduğunu bilemezsiniz, bilseniz bile bu ücreti alamazsınız. Yine bir örnek verecek olursak, diyelim ki 2.000TL’lik 3 tane projeye sözleşmeniz ücret almaksızın gereği gitmek zorundasınız. Bu durumda kayıt ücreti için aslında 6.000TL ödeme yapmış olacaksınız.

Bir başka açıdan bakıldığında ise, kayıt ücretinin ilk işlerden kesilmesi fırsatçılık doğurabilmektedir. Genel olarak kayıt ücretini ilk işlerden kesen ajansların çoğu sadece dizi ve sinema filmlerine figürasyon veya yarışma, reality show gibi televizyon programlarına seyirci gönderen ajanslardır. Bu tür ajanslar figürasyon çalışmalarını yoğun olarak yaptıkları için bedava gittiğiniz işlerden sonra bir daha yeni işlere gitme şansınız neredeyse yoktur. Bu nedenle, ücretsiz kayıt netlik, şeffaflık ve hakkaniyet açısından doğru bir yaklaşım değildir.

Hangi Ajanslara Para Ödememeliyim?

Sizi otel, düğün salonu gibi yerlere davet eden “cast ajans” adı altındaki kuruluşlara itibar etmeyiniz, uzak durunuz ve kesinlikle senet vb. belge imzalamayınız.

Kayıt Ücreti Her Yıl Ödenecek Mi?

Ajansımıza kayıt olan üyelerimizin 5 yıl boyunca hiçbir güncelleme, yenileme gibi durumları için yeniden ücret ödeme durumu yoktur. Sadece kayıt olurken ödenen sunum ve fotoğraf çalışma ücretleri 1 defa ödenmektedir ve 5 yıl süre ile başka ücret talep edilmemektedir.

Kayıt Ücreti Ne kadar?

Ajansımız fotoğraf çekimleri, düzenlemeleri, video tanıtım çekimi ve editlenmesi, profesyonel sunumlarının yapılması sonucunda ücret toplamda, yurt içi 150 TL, yurt dışı 100 EURO dur. Kayıt olduktan sonraki 5 yıllık sürede yapılacak olan güncellemeler tamamen ücretsiz olarak yapılacaktır.

  • Herşey

Eylül D.

Eylül D.

Buse Ş.

Buse Ş.

Yağmur B.

Yağmur B.

Seçil Hande A.

Seçil Hande A.

Leyla A.

Leyla A.

Ayça D.

Ayça D.

Naciye Ç.

Naciye Ç.

Karaca B.

Karaca B.